Evde Mükemmel Cappuccino Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızda sık sık Kapuçino, Kapuçini, Kapçüno telafuzlarıyla karşılaştığımız Cappuccino, adını 1700'lu yıllarda Viyana'nın kafelerinde 'Kapuziner' adıyla servis edilen sütlü kahveden alır. Kısa zamanda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndaki bütün restoran ve kafelerin menülerini işgal eden bu içecek şu anki haline ve adına 1930'lu yıllarda İtalya'da kavuşmuş.

Gelelim Cappuccino'nun bizi ilgilendiren kısmına. Espresso makinenizin buhar çubuğuyla bilinçsizce süt köpürtüp kahveye döktüğünüz zaman lale, kalp gibi bilimum şekiller almasını bekleyenlerdesiniz merak etmeyin, hiç de yalnız değilsiniz. Her gerçek kahvesever, öyle ya da böyle evde kahve demler ancak gerçekten tecrübeleninceye veya Kafeingo Akademi'ye girinceye dek mükemmel bir şekilde süt köpürtüp ideal bir cappuccino elde edemez.

İhtiyacınız olan Malzemeler:
  • Sütlük (soğuk olmasına dikkat edilmeli)

  • Espresso Makinesi (buhar çubuğu)

  • Double Shot Kafeingo Espresso

  • Süt (tercihen günlük)

  • Cappuccino bardağı

  • Temiz bir bez

Adımlar:

1- 85 ml kadar soğuk sütü, metal sütlüğe dokun.

2- Makinenizin buhar çubuğunu temizlemek için 2 saniye çalıştırdıktan sonra sütlüğün içine koyarak çalıştırın.

3- Çubuğun ucu sütun yüzeyinin hemen altına gelecek şekilde süt ısınana kadar bekleyin. Daha sonra buhar çubuğunu biraz daha derine götürerek sütülüğün içinde bir nevi girdap oluşacak şekilde yerleştirin.

4- Sütlükte girdap oluşturup sütü merkez etrafında döndürebilmeniz çubuğun ucunu doğru yere koymanıza bağlı, çubuğu merkezden biraz daha geriye konumlandırıp, sütülüğü de biraz eğerseniz bir kaç deneme içinde sütlüğün içinde girdap oluştuğunu gözlemleyeceksiniz. Bu videoyu dikkatlice izlerseniz çubuğu tam nereye yerleştirmeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

5- Cappuccino yaparken en kritik konulardan biri de sütün sıcaklığıdır. Sütün denaturalize olup acılaşmaması için 65 derecenin üzerine çıkartılmaması gerekir. Termometreyle uğraşmak istemezseniz sütlüğün elinizi yakmaya başladığı anda buhar gelişini durdurabilirsiniz.

6- Sütünüzün hacminin yaklaşık iki katına ulaştığını göreceksiniz. Sütlüğün altını mutfak tezgahınıza bir iki kez vurarak sütun içerisinde kalan köpüklerden kurtulduktan sonra çeşitli hareketlerle sütünüzü kahvenize dökerek son dokunuşu tamamlayın.

7- Buhar çubuğunuzun ucunu bezinizle temizleyin.

8- Mükemmel Cappuccino'nuz hazır!