Kahvede Blooming Nedir?

Kahveyle biraz ilgiliyseniz (burada olduğunuza göre bu konuda sıkıntımız yok:) ) ve kahvenizi demleyerek içiyorsanız 'blooming' yani kabarcıklanma prosesini mutlaka gözlemlemişsinizdir.

Demlemenin başında 35-50ml su ekledikten sonra gözlenen bu olay aslında kahvenin içerisindeki karbondioksit gazinin çıkışı sebebiyle gerçekleşmektedir.

Öncelikle blooming için kahvenin tazeliği en önemli unsur ancak bazı kahvelerde çok güçlü blooming gözlenirken bazı kahvelerde taze olmasına rağmen blooming çok zayıf gerçekleşmektedir.

Peki bloomingi etkileyen faktörler neler?

-Su sıcaklığı, kahvenin öğütülme kalınlığı ve en önemlisi kavrulma profili ve tazelik.

Gerektiğinden sıcak bir su kullanmanız halinde kahve yanacak ve blooming istenildiği gibi gerçekleşmeyecektir. Yine olması gerekenden daha soğuk bir su kullanmanız halinde kahveniz 'under-extracted' yani iyi demlenmemiş ve dolayısıyla gaz çıkışı gözlenmemiş olacaktır.

City, City Plus kavrulma profiline sahip kahvelerde Full City Plus, Italian Roast kavrulma profiline sahip kahvelere göre daha iyi gaz çıkışı gözlenecektir.

Eğer kahvenizi taze öğütüyor ve her parametreyi uygun ayarlamanıza rağmen blooming gözlemleyemiyorsanız, kahvenizin tazeliği ile ilgili bir sorun var demektir.

Burada devreye biz giriyoruz :). Kafeingo olarak teslimat tarihlerimiz haricinde asla kavrulmuş kahve stoğu bulundurmamaktayız. Bu sayede üyelerimize yalnızca teslimattan hemen önce kavrulmuş taptaze kahvelerimizi ulaştırıyoruz.

Kafeingo'da yeniysen 4 farklı kahve seçebildiğin MixBox'u denemeni tavsiye ediyoruz!