Kahvenin Bilinmeyen Yararları

Pek çoğumuzu muhteşem kokusu ve eşsiz tadıyla mest eden kahvenin yararları saymakla bitmiyor. Kafeingo olarak sizin için kahvenin, insanlar üzerinde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış, 9 farklı yararını sıraladık.

1- Yağ Yakmanıza Yardım Edebilir!

Piyasada bulunan yağ yakımına yardımcı ürünlerin neredeyse tamamında kafein bulunduğunu biliyor muydunuz?

Çok mantıklı çünkü, kafein yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmış tek tük doğal maddelerden biri. Araştırmalar kafeinin metabolizmanızı %3 ila %11 arasında hızlandırabildiğini ortaya çıkarmış.

Başka bir araştırma ise kafeinin saglikli bireylerde yag yakimini %29'a kadar artirabildigini kanitlamis.

2- Performansınızı Artırır

Yağ yakımını artırıcı etkisinin yanı sıra kafein aynı zamanda kandaki Epinefrin(Adrenalin) seviyesini artırarak vücudu fiziksel aktiviteye daha hazır hale getiriyor ve fiziksel performansı %11-12 oranında artırıyor.

Spordan yarım saat önce içeceğiniz bir bardak kahveyle antrenman performansınızı artırabilirsiniz.

3- Temel Besin Öğeleri İçerir

Kahve siyah renkli bir sudan çok daha fazlası!
Bir bardak kahvede GKM'nin:

%11'i kadar Vitamin B2

%6'sı kadar Vitamin B5

%3'u kadar Manganez and Potasyum

%2'sı kadar Magnezyum and Vitamin B3 bulunur.

4- Tıp II Diyabet Riskini Azaltabilir

Dünyada yaklaşık olarak 300 milyon kişiyi etkileyen Tıp II Diyabet'e düzenli olarak kahve tüketen insanlarda daha ender rastlandığı farkedilmiş. 458 bin kişinin katılımıyla yapılan bir Araştırmaya gore günde en az bir bardak kahve içen insanlarda Tıp II Diyabet riskinin %7 azaldığı ortaya çıkmış.

5- Alzheimer Riskini Azaltabilir

Genellikle 65 yaş üzeri insanlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına maalesef hala çözüm bulunabilmiş değil. Ancak doktorlar sağlıklı beslenme ve sporla hastalığın önüne geçilebileceğini savunuyorlar.

Araştırmalar Düzenli kahve tüketiminin Alzheimer riskini %65'e kadar azaltabildiğini ortaya koyuyor.

6- Parkinson Riskini Azaltabilir

Aynı alzheimer gibi Norodejeneratif bir hastalık olan Parkinson'da da düzenli kafein alımıyla riskin %32 azalabildiği bulunmuş.

7- Karaciğerinizi Koruyabilir

Araştırmaya gore günde 4 bardak veya daha fazla kahve tüketen insanlarda siroz riskinin %80 azaldığı farkedilmiş.

8- Depresyona Girmenizi Engelleyebilir

'Bu kadar da olmaz!' diyorsanız haksızsınız diyemeyiz ancak 2011 yılında Harvard'da yapılmış bir çalışmaya gore günde 4 bardak veya daha fazla kahve içenlerin depresyon riski %20 daha düşük bulunmuş.

9- En Yüksek Antioksidan Kaynaklarından

Gittikçe artan kahve tüketimiyle kahve artık tükettiğimiz meyve ve sebzelerin toplamından daha fazla antioksidan içeriyor. Ancak tavsiye etmediğimiz hazır kahve türevlerinde antioksidan içeriğinin oldukça düşük olduğunun da altını çizelim.

Bütün bunlara dayanarak kahve için gezegenimizdeki en yararlı içeceklerden biri dersek abartmış olmayız. Ancak tabiki her şey gibi fazla kahve tüketiminin de ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği aşikar, siz yine de kahve tüketiminizi çok abartmayın :)