Türkiye’de Kahve

Bilindiği gibi , kahve çekirdeklerinin elde edildiği kahve ağacı, narin bir bitki olup her ortamda yetişemez. Türkiye'nin bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığından Türkiye'de kahve yetiştirilememektedir.

Mersin’de ve Anamur’da denme amaçlı bazı bölgelerde 16 hektarlık bir alanda Arabika türü kahve ağacı dikimleri yapılmıştır. Kısmen olumlu neticeler elde edilmiş olsa da, ticari anlam ifade edecek hacimde Türkiye’de kahve tarımı yoktur.

Ülkemiz kendine has bir kahve pişirme yöntemi olan Türk Kahvesi'ni başta Avrupa’ya oradan bütün dünyaya yayılmasına vesile olmuştur. Yanlış bilgilendirme ve içerik paylaşımlarından dolayı Türk Kahvesi’nin Türkiye’de yetişen kahve ağacından gelme olduğu söylenir. Bu kesinlikle doğru değildir. Türk Kahvesi, Brezilya Rio Minas çekirdeğinden gelir. Bu çekirdek kendine özgü kavrulur ve öğütülür, bu şekilde Türk Kahvesi elde edilir.

İlk kez 1727 yılında Brezilya’dan kahve ithal edilmeye başlanmıştır.Türkiye’deki en eski kahveci 1871 yılında kurulmuş olan Kurukahveci Mehmet Efendi’dir.