İnanmamanız Gereken 4 Kahve Efsanesi!

Burada olduğunuza göre, kahve seviyorsunuz. İçmemek için kendinizce haklı saydığınız nedenleriniz de olabilir. Dünya genelinde yanlış bilinen, kahve hakkındaki 4 efsaneyi sıraladık. Bu yazının sonunda kendinize bir kahve hazırlayıp rahat bir nefes alabilirsiniz.

1- Kahve kansere neden olur. (Hayır.)

Yapılan araştırmaya göre yetişkinlerin %9’u kahvenin kansere neden olacağını düşünüyor. Dünya Kanser Derneği’ni bu yanılgıya bir açıklık getirmiş. The Guardian’a yaptığı açıklamada kahvenin kansere neden olmadığını hatta bazı türlerinde tedavi amaçlı kullanıldığını belirtiyor. Peki neden böyle bir algı var? Kahve ve çay içenler, riskli gruba dahil oluyor. Bunun nedeni de yapay tatlandırıcılar ve şeker. O zaman, şekerden kaçıp kahveye sığınıyoruz!

2- Kahve büyümeyi durdurur. (Hayır, durdurmuyor.)

Çocukken kandırıldığımız ‘çocuklar kahve içmez, büyüyemezsin sonra!’ klişesi yakamızı bırakmıyor. Kahvenin büyümeye etkisi olduğu kanıtlanmış değil. Hatta Güney Amerika ülkelerinde bebeklerin sütüne kahve katılması bir gelenek. Yine de itiraf edelim, hamilelere kahve önerilmemesinin bir nedeni var. Bebeğin düşük kilolarda doğmaması için doktorlar hamilelere 200mg’dan fazla kafein almamalarını öneriyor. Bir bardak kahvede ortalama 100mg kafein olduğunu hatırlatalım.

3- Kahve depresyona neden olur. (Olmuyor!)

Bu konuda yapılan son araştırma, kahvenin değil de gazoz türleri tüketenlerin depresyona %30 daha yatkın olduklarını belirtiyor. İyi haberse; günde 4 fincan kahve içenlerin, kahve içmeyenlere kıyasla depresyon riskinin %10 daha az olması.

4- Kahve kalp sağlığı için zararlıdır. (Hayır!)

Kahve, kalp atışlarını hızlandırdığı için kalp hastalığına neden olacakmış gibi bir algı var. Şimdi bundan kurtulalım. Amerika Kalp Derneği günde iki fincan kahvenin, kahve içmeyenlere oranla, kalbe iyi geldiğini açıkladı. Gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.