Kahvem Nasıl Öğütülmeli?

Filtre kahve makinası, AeroPress, French Press, Chemex, Moka Pot derken bin çeşit öğütme ayarı çıkıyor karşımıza. Üçüncü dalga kahvecilerin ve baristalığın yaygınlaşmasıyla, bu kavramlara eskisi kadar yabancı değiliz. ‘Yine de aşina sayılmayız’ diyenler için küçük ipuçlarımız var.

Kahvemin Öğütme Ayarı Nasıl Olmalı?

Bu sorunun cevabı için bilmemiz gerekenler şöyle:
Temelde üç çeşit öğütme ayarı var. Bunlar; fine grinding (ince öğütme), coarse grinding (kaba öğütme) ve medium grinding (orta öğütme). Hayal etmeyi kolaylaştırmak için, ince öğütmeyi pudra kıvamında, orta öğütmeyi sofra tuzu kıvamında ve kaba öğütmeyi de bundan daha büyük parçalı olarak düşünebilirsiniz. Bundan sonra öğütme ayarlarını fine, coarse ve medium olarak anacağız.

Öğütme 101 dersinden sonra gelelim kullanılan alete göre öğütme ayarı seçmeye...

Filtre kahve makinasında ya da AeroPress’te yapacağımız kahveler için benzer bir öğütme tercih ediliyor. İnce öğütme genelde filtre sistemiyle çalışan demlemelerde kullanılıyor. AeroPress’in inceliklerine daha sonra değiniriz ama filtre kahve makinasında ve AeroPress’te yapılan kahveler hızlı ve daha düşük sıcaklıktaki suyla demlendikleri için daha yumuşak ve az asidik yapıda oluyorlar.

French Press ve Chemex’te yapacağımız kahvelerde coarse yani kaba öğütülmüş kahve tercih ediliyor. Chemex’le tanışık olmayanlar için; From Russia, With Love kitabının orijinalinde, James Bond’un kahvesini Chemex’te demlediğini belirtelim. Nispeten daha yavaş bir demleme metodu olduğundan kahvenizin aromasını en temiz şekilde açığa çıkarıyor.

Biraz fazla bilginin zararı yok tabii. Ama siz kahvenizi Kafeingo’dan sipariş ettiğiniz için, seçtiğiniz alete göre öğütülüyor zaten.