Kahve Festivali'nden Espresso Yapımı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Coffee Festival’da Kafeingo ailesiyle KüçükÇiftlik Park’ta buluştuk. Sadece ailemizin üyeleri değil aynı zamanda bizi tanımak isteyen tüm kahveseverler, ilgileriyle bizi mutlu ettiler. Kafeingo’nun taze kahvelerinden 85 kilodan fazla hazırladığımız bu 4 günde gösterdiğiniz ilgi ve heyecan için çok teşekkür ederiz.

Fotoğraf : Sabri Tuzcu

Son dönemlerde hayatımıza giren ‘barista’lık dışardan oldukça havalı gözükse de festivalde Home Barista köşemizi deneyenler anladılar ki aslında oldukça meşakkatli bir iş. Home barista köşemizde, profesyonel bir kahve makinasıyla kendi espresso’larını yapan kahveseverler, espresso yapımının tüm ayrıntılarını öğrendiler.

Küçük workshop’umuzda öğrendiklerimizi hatırlayalım...

Espresso yapmanın püf noktaları:

  • Her zaman söylediğimiz gibi, kahvenizin taze kavrulmuş olması çok önemli. Kafeingo kahveleri 3 gün önce kavurup gönderdiği için bu konuda içimiz rahat.

  • Kahveyi öğüterek başlıyoruz. Yeterince ince çekilmemiş kahveyle yapacağınız espresso sulu olacaktır. Aynı şekilde çok ince öğütülmüşse de kahveniz ekşi olur. Bunun için doğru incelikte öğütülmesine dikkat ediyoruz.

  • Home barista köşemizde single için 7 gram, double içinse 15 gram kahve kullandık.

  • Filtre haznesini öğüttüğümüz kahveyle doldurduktan sonra en önemli adım tamperleme. Kahveyi sıkıştırdığımız bu adımda amacımız suyun kahvenin içinden daha yavaş geçmesi ve böylelikle aromasının daha iyi ortaya çıkması. Tamperlemeyi yaparken ne çok ne de az bastırmalıyız ve döndürerek kahvenin üst yüzeyinin düzleştiğinden emin olmalıyız. Burada dikkat etmemiz gereken en onemli husus kahvenin yuzeyinin yere tam paralel olmasidir. Bunun nedeni, gelen basincli suyun zayif buldugu bir yuzeyden kendine yol acmamasidir. Yine çok fazla sıkıştırırsanız kahvenizin ekşileştiğini fark edersiniz.

Daha sonra makinaya yerleştirerek, 20-25 sn icerisinde kreması kıvamında bir espresso hazırlamış oluyoruz. Barista olma yolundaki ilk adımı Kafeingo ile atan tüm kahveseverlerle bir sonraki Home Barista köşemizde buluşmayı umuyoruz. ☺

Evde nasıl Cold Brew yapacağınızı merak ediyorsanız böyle buyurun...